Kaip aš supratau patvirtintą projektą 2024-06-25.
Neatsimenu kiek metų kalbama apie investicinę sąskaitą ir pagaliau projektas patvirtintas!
Šiame straipsnyje aš papasakosiu apie dabartinį projektą, jo privalumus, trūkumus bei tikslus.
Pradėsiu nuo to, kad mano manymu investicinė sąskaita (toliau IS) labiau orientuota į aktyviai investuojančius žmonės ir deja, deja apima tikrai ne visas investavimo rūšys.
Kiek teko klausytis podkastų ir skaityti straipsnius, investicinės sąskaitos tikslai:
1) Skatinti žmones labiau investuoti, didinti Lietuvos žmonių finansinį raštingumą.
2) Apmokestinti tik pelną, kuris išimamas iš investicinės sąskaitos. Patogiau deklaruoti ir paprasta apskaičiuoti mokesčius.
3) Suvienodinti skirtingų investicinių produktų patrauklumą.
Lietuvos žmonės savo kredito įstaigose laiko apie 22,5 mlrd neįdarbintų eurų!!!
Klausimas ar IS padės, jei žmonės ir toliau neinvestuos. Čia klausimas finansinio raštingumo ir edukacijos.
Tai kas toji IS pagal dabartinį (2024-07-01) projektą.
Žmogus gali turėti vieną ir daugiau IS, kurias privalo deklaruoti. Lėšos, pervedamos į IS turi būti skirtos TIK investavimui.
Galimas investavimas: akcijų, obligacijų, ETF, investicinių fondų pirkimas/pardavimas per biržas ir bankus, paskolų platformos. Investavimas į NT ne per fondus, ETF, kriptovaliuta, 3 pakopos pensijų fondai, investicinis gyvybės draudimas neįeina po sąvoka investavimas per IS. Ar tikrai vykdomas 3 punktas “suvienodinti patrauklumą visų įrankių”?
Investicijų suma neribojama!!! Tai didelis privalumas. Ankstesniuose siūlymuose buvo riba 10000eur (ašaros tikram investuotojui)
Su IS atsiranda buhalterinis teisingumas: visos mano suinvestuotos lėšos į leidžiamus įrankius per IS pagaliau teisingai apmokestinamos: jei viena investicija man atnešė nuostolį, o kita pelną, nuostolis dengiamas su pelnu ir man reikia mokėti pelno mokestį tik nuo išimamo pelno iš IS.
Dabar, jei mano viena investicija patyrė nuostolį, o kita pelną, moku pilnai pelno mokestį nuo pelno. Nuostolis kitoje investicijoje nemažina mano pelno.
Tuo pačiu naikinamos mokesčių lengvatos naujoms, nuo 2025-01-01 sudarytoms 3 pakopos pensijų fondo ar investicinio gyvybės draudimo sutartims. Anksčiau sudarytoms sutartims GPM lengvata galios tik 10 metų.
Su IS naikinama ir 500 eur lengvata palūkanoms. Kas mano manymu labai net logiška.Tai tiek trumpai apie projektą. Kodėl kelis sykius paminiu žodį “projektas” – puikiai prisimenu 2018 metų ketvirtą ketvirtį pensijos reformos projektą. Su klientais komunikavau kaip daryti ir ruoštis pagal PROJEKTĄ, tačiau nuo sausio mėnesio jis buvo klientų atžvilgiu pakoreguotas ne “vaikiškai”.
Taigi raginu domėtis ir nepalikti sprendimo paskutinei minutei.