Senovės pasaulio išmintis – tai mūsų pagrindas. Finansų valdymas – ne išimtis. Net šiandien galime pasisemti vertingų pamokų iš praeities. Skaitydama George Samuel Clason knygą „Turtingiausias Babilono žmogus“, supratau, kad tai nėra tik dar viena eilinė knyga mano bibliotekoje. Tai tikras išminties lobynas, kuris įrodo, jog taupyti ir investuoti gali kiekvienas. Knyga naudinga tiek tiems, kurie jau puikiai supranta, kaip valdyti pinigus – ji padės pasitikrinti ir sustiprinti turimas žinias, tiek tiems, kurie dar tik pradeda pirmuosius žingsnius finansiniame pasaulyje. Net jei tai pirmieji kišenpinigiai, ši knyga gali tapti puikiu pradžiamoksliu, padėsiančiu drąsiai priimti sprendimus šiame Babilono laikus menančiame pinigų pasaulyje. Tačiau šįkart noriu ne tik rekomenduoti šią išskirtinę knygą, bet ir pasidalinti savo asmeninėmis įžvalgomis, kurios kilo ją skaitant.
Laisvas pinigų valdymas ar vergovė?
Man didžiausią įspūdį paliko Damasiro pasakojimas, kaip jis tapo vergu: tiesiog leido sidabrinių daugiau nei uždirbdavo, prasiskolino, pabėgo iš miesto, pradėjo plėšikauti, jį pagavo ir pardavė kaip vergą. Šeimininko žmona Sira jam pasakė: „Tavo siela nėra laisva, nors ir gimei tu laisvėje. Jei tavo siela būtų laisva – niekada neleistum tapti savo nepasotinamų norų vergu (apie skolas)“. Kitaip tariant, Sira jau suprato skolų reikšmę ir skolų atsiradimo priežastis. Norint iš to išsivaduoti, Sira parodė vienintelį kelią – tapti vėl laisvu: susirasti visus kam buvo skolingas ir sąžiningai grąžinti skolas.
Tiek aš kaip asmuo, vartotoja, tiek ir kaip finansų ekspertė pagalvojau, kad šiame vartotojiškame pasaulyje yra milijonai vergų. Šis faktas liūdnas dar ir tuo, kad dauguma patys to nežino, o dalis, gal ir žino, bet labai sunkiai (ne)pripažįsta. Manau, kad būtina bent kartą metuose permąstyti ir pabandyti sąžiningai sau atsakyti į klausimą, ar netapau vartotoju vergu? O jei tapau, ką galiu pakeisti, kad būčiau laisvu?
Turtingiausias Babilono žmogus – 8 taisyklės
- Pirma susimokėkite sau (Padėkite savo piniginei pilnėti nuo sidabrinių). Pinigų valdymas
- Išleiskite mažiau nei uždirbate (Kontroliuokite savo išlaidas).
- Įdarbinkite pinigus (Padarykite taip, kad auksas dirbtų jums).
- Apsidrauskite savo gyvybę ir sveikatą (Apsaugokite savo brangiausią turtą statydami stiprias sienas, kurių nepralauš net aršiausi priešai).
- Pasidomėkite dėl kredito sąlygų būsto paskolai.
- Pasirūpinkite savo finansine ateitimi (Padarykite, kad monetų srautas tekėtų nuolatos net jums nedirbant).
- Investuokite į save.
- Stebėkite savo turtus: pasyvus ir aktyvus (Žinok kur esi ir kur nori būti, ko nori pasiekti).